2
5,100,000تومان 1 محصول
چرا جام کوتاه در بورس کمتر از جام بلند معامله می شود؟

چرا جام کوتاه در بورس کمتر از جام بلند معامله می شود؟

با توجه به افزایش روز افزون خرید شیشه از بورس، سوالی برای بیشتر خریداران به وجود آمده است که چرا شیشه های جام کوتاه کمتر از شیشه های جام بلند در بورس کالا عرضه می شوند؟

•    چرا شیشه های جام کوتاه در بورس کمتر معامله می شوند؟

در پاسخ باید بگوییم، با توجه به نیاز جامعه بزرگ دوجداره کاران به شیشه جام بلند به علت پرتی کمتر و اینکه درصد قابل توجهی از تولیدات کارخانجات شیشه، مصرف قشر بزرگ دوجداره کاران می باشد، تمایل کارخانجات برای تولید ابعاد جام بلند بیشتر بوده و در نهایت تولیدکنندگان بیشتر به عرضه شیشه های جام بلند در بورس می پردازند.

سوالات متداول خرید شیشه از بورس:

•    برای تحویل شیشه خریداری شده از بورس، باید چه کاری انجام دهیم؟

مشتری می تواند برای تحویل شیشه خریداری شده، از فردای روز خرید خود با کارگزاری تماس گرفته و اعلام تحویل نماید تا کارگزاری نامه ترخیص یا برگه تحویل را  برای فروشنده ارسال کند. سپس مشتری ملزم به انجام هماهنگی های لازم با کارخانه مورد نظر جهت تحویل شیشه خریداری شده می باشد.

•    این سوال برای بیشتر مشتریان خرید شیشه از بورس به وجود آمده است که چگونه شیشه خریداری شده از بورس را بارگیری کنند؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم، انتخاب باربری به عهده مشتری می باشد و باید نام باربری را به همراه آدرس تحویل و نام تحویل گیرنده به کارگزاری اعلام کند. در نتیجه کارگزاری موظف به انجام هیچگونه هماهنگی نیست. به منظور خرید شیشه از بورس و بارگیری شیشه خود با دفتر نوین الماس تماس حاصل فرمائید.

•    پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده چه زمانی محاسبه می شود؟

پس از خرید شیشه از بورس، به هنگام تسویه قرارداد، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به همراه وجه تسویه، از حساب مشتری کسر می گردد.

•    مقدار شیشه در بورس چگونه محاسبه می شود؟

هر گواهی سپرده کالایی معادل یک متر مربع شیشه است و ضرایب تغییر خرید، معادل تن در نظر گرفته شده است. برای واضحتر شدن مطلب به ذکر یک مثال می پردازیم: به عنوان مثال، در شیشه 2 میلی متر، حداقل خرید 800 متر مربع و تغییر مقدار سفارش نیز 200 متر مربع است، ولی در شیشه 4 میلی متر، حداقل خرید 400 متر مربع و حداقل تغییر مقدار سفارش 100 متر مربع است.

برای مشاهده جدول حداقل مقدار خرید شیشه از بورس کلیک کنید.

•    مقادیر موثر در خرید شیشه از بورس چیست؟

حداقل مقدار خرید شیشه 4 تن است که بر اساس ضخامت های مختلف، متراژ آن ها با توجه به متر مربع تغییر می یابد. به عنوان مثال: 4 تن در شیشه های 4 میلی متر معادل 400 متر مربع است و در شیشه های 2 میلی متر معادل 800 متر مربع خواهد بود.

•    آیا می توانیم شیشه خریداری شده از بورس را بفروشیم؟

شاید این جمله را به وفور شنیده باشید که ((معاملات شیشه بازار ثانویه ندارد)) و فردی که شیشه خود را خریداری کرده است، نمی تواند مجدداً در همین بازار کالای مربوطه را به فروش برساند، بلکه باید آن را تحویل بگیرد.

•    آیا امکان صادر کردن شیشه خریداری شده از بورس وجود دارد؟

شیشه خریداری شده حتما باید در بازار داخلی مصرف شود و به همان صورت خریداری شده قابلیت صادرات ندارد. اما امکان صادرات سایر فرآورده های حاصل از آن در این بازار وجود دارد.

•    فرصت دریافت شیشه خریداری شده از بورس تا چه زمان می باشد؟

زمان تحویل شیشه خریداری شده از بازار بورس بسیار مهم می باشد، چرا که خریدار باید ظرف یک هفته پس از خرید، اقدام لازم برای حمل شیشه مورد نظر خود از کارخانه را انجام دهد. اگر حمل آن بیش از یک هفته زمان ببرد، روزانه یک درصد از قیمت شیشه، هزینه انبارداری می باشد.

•    زمان انجام معاملات بورس چه ساعتی است؟

•    این معاملات هر هفته در روزهای  دوشنبه از ساعت 12:45 تا 14:00 انجام می شود و خریداران می توانند سفارش های خود را تا این ساعت نهایی کنند.

•    عرضه کنندگان و کارخانجات اعلام کرده اند که هر هفته حدود 2 میلیون متر مربع شیشه روی تابلو بورس کالا عرضه می شود.

•    و در آخر حساب مشتری با توجه به میزان خرید، باید موجودی داشته باشد و در صورت عدم موجودی، سفارشات ثبت نمی گردد.

•    جالب است بدانید مادامی که تولیدکنندگان، شیشه خریداری شده را با همان گرید تحویل خریداران ندهند، خریداران می توانند از بورس کالا شکایت کنند. در طی مراحل شکایت، به واسطه تضامین در اختیار بورس، به شکایت ها رسیدگی می شود و در نهایت بورس به عنوان نفر سوم به بررسی این موارد می پردازد و به دنبال همین خبر، کالای بورس ایران اعلام کرد که در بورس کالا دیگر مشکلات قدیمی از بین رفته اند و خریداران در مقابل خود سبد کاملی از گرید شیشه ها را در اختیار دارند. خریداران می توانند هر نوع شیشه با هر کیفیتی را در حفظ چهارچوب هایی که در بالا نام برده شد، خریداری کنند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

فروش اقساطی در این مجموعه از فعالیت های نوین آنلاین در زمینه فروش انواع شیشه جام و ملزومات وابسته به آن می باشد.